Nowa formuła bloga

Nowa formuła bloga

Przez ostatnie miesiące pracowałem nad nową formułą tego bloga. Czas przedstawić efekty.

sobota, 27 maja 2017

Blog

Mija prawie rok od reaktywacji bloga, jednak w ostatnich miesiącach była tutaj cisza. Nie oznacza ona jednak, że próżnowałem. Przez ten czas trwały bowiem prace nad nową formułą bloga, którą mam przyjemność dzisiaj zaprezentować. Pod pewnymi względami jest to powrót do sprawdzonych wzorów sprzed lat, kiedy pod tym adresem prowadziłem zupełnie innego bloga.

Do zmian pchnęło mnie kilka rzeczy. Po pierwsze - to moje własne odczucia, że w początkowej formule zawężonej tylko do podróży, jest mi trochę ciasno. W przeszłości publikowałem cenione artykuły informatyczne i chciałem do tego wrócić. Analiza statystyk oraz pytania na Facebooku o możliwość ponownego opublikowania jakiegoś starego artykułu tylko to potwierdzały. Po drugie - kwestie techniczne. W ubiegłym roku odpaliłem tego bloga przy użyciu gotowej szaty graficznej i narzędzia Jekyll. Strona w Jekyllu to zbiór plików tekstowych z wpisami, artykułami itd., które później ten konwertuje na statyczną stronę HTML, wgrywaną ręcznie na serwer. Było to dobre na początek, ale ograniczenia tego podejścia zaczęły mi szybko doskwierać. Szczególnie niewygodne było dodawanie ilustracji, gdzie wszystko musiałem robić ręcznie.

Zatem, przebudowany blog to przede wszystkim nowe, autorskie oprogramowanie, w którym mogę dużo szybciej i wygodniej publikować nowe wpisy oraz zdjęcia. Pozwala też ono (w końcu) dodawać komentarze. Wpisy zorganizowane są w tematy oraz serie - z założenia liczba tematów ma być niewielka i raczej stała, zaś serie mają grupować jakąś konkretną grupę wpisów (np. relacja z wyprawy lub kilkuczęściowa publikacja) i będzie ich stopniowo przybywać. Zaprojektowałem też nową, autorską szatę graficzną, której układ odpowiada mojej wizji. Wymaga ona jeszcze pewnych drobnych poprawek, związanych z poprawnym wyświetlaniem na wszystkich najważniejszych przeglądarkach i urządzeniach oraz dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak ogólnie jest już w pełni funkcjonalna. Przy okazji przenoszenia wpisów, dokonałem również przeredagowania kilku z nich. Przykładowo, seria o drodze Św. Jakuba zawiera teraz mniej tekstu, za to więcej zdjęć.

Mam nadzieję, że nowa formuła się Wam spodoba. Wszelkie uwagi i sugestie możecie podsyłać w komentarzach.

Tomasz Jędrzejewski

Programista Javy, lider techniczny. W wolnych chwilach podróżuje, realizując od kilku lat projekty długodystansowych wypraw pieszych.

zobacz inne wpisy w temacie

Blog

poprzedni wpis Witajcie! następny wpis 13 lat zyxist.com

Komentarze (2)

av

jang

Witam
Jeśli możliwa jest lista życzeń ;) to ja miałbym jedno. Wpis o prawdziwym MVC :) z przykładami których w necie zero...

av

czytelnik

Czy zamierzasz opublikować silnik bloga?

Skomentuj

Od 3 do 40 znaków.

Wymagany, anonimizowany po zatwierdzeniu komentarza.

Odpowiedz na pytanie.

Edycja Podgląd

Od 10 do 8000 znaków.

Wszystkie komentarze są moderowane i muszą być zatwierdzone przed publikacją.

Klikając "Wyślij komentarz" wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych do celów moderacji i publikacji komentarza, zgodnie z polityką prywatności: polityka prywatności