Muzyka świata, 6 utworów

Muzyka świata, 6 utworów

Subiektywna lista sześciu interesujących utworów prezentujących style muzyczne z różnych stron świata. Hiszpania, Bretonia, Irlandia, Bałkany, Kenia, Mali.

niedziela, 25 marca 2018

Przegląd

Dzisiaj na zyxist.com gości muzyka świata. Pragnę zaprezentować 6 utworów muzycznych z kilku rejonów świata, które szczególnie lubię i do których wracam. Mam nadzieję, że zainspirują Was one zarówno do podróży muzycznych, jak i tych rzeczywistych. Zatem do dzieła!

Michał Lorenc - Taniec Eleny, Polska/Bałkany

Michał Lorenc to polski kompozytor muzyki filmowej. Taniec Eleny jest jednym z najbardziej znanych jego utworów i pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do polsko-niemiecko-francusko-brytyjskiego filmu Bandyta z 1997 roku, którego akcja rozgrywa się w Rumunii. Jest to instrumentalny utwór, który łączy w sobie cechy muzyki poważnej oraz bałkańskie klimaty. Został również wykorzystany podczas Olimpiady w Pekinie przez rumuńską gimnastyczkę Sandrę Izbasę jako podkład w ćwiczeniach wolnych. Zdobyła wtedy złoty medal.

Ayub Ogada - Kothbiro, Kenia

Kenijski muzyk grający na nyatiti, rodzaju ośmiustrunnej liry wywodzącej się z plemienia Luo. Kothbiro jest bardzo oszczędnym utworem, jeśli chodzi o warstwę instrumentalną, a centralne miejsce zajmuje piękny, mocny śpiew. Jest to wołanie do pracującej na polu rodziny, że nadchodzi burza i trzeba zagonić bydło do obory. Doskonały przykład, jak codzienność można zmienić w sztukę.

Sinéad O'Connor - The Foggy Dew, Irlandia

Irlandia, rok 1916. Wybucha powstanie wielkanocne, którego celem jest uwolnienie kraju spod rządów brytyjskich, kończące się całkowitą klęską. Jest to jednak początek ogromnego zrywu, który wprowadza Irlandię na drogę ku niepodległości, krwawą drogę. The Foggy Dew to popularna muzyczna opowieść o powstańcach, a swoje wykonania nagrało wielu irlandzkich i zagranicznych muzyków. Poniżej wersja autorstwa irlandzkiej piosenkarki Sinéad O'Connor, której towarzyszą sceny z kilku filmów opowiadających o irlandzkich walkach o niepodległość (m.in. The Wind That Shakes The Barley z 2006 roku).

Loreena McKennit - Santiago

Ten utwór pochodzi z Cantigas de Santa María, średniowiecznego zbioru 420 poematów z pokładem muzycznym wywodzących się z hiszpańskiej Galicji i spisanych w języku starogalicyjskim (z niego wywodzi się współczesny portugalski). Wspólnym tematem wszystkich poematów jest postać Najświętszej Maryi Panny. Santiago to instrumentalna wersja poematu nr 26 Non é gran cousa nagrana przez Loreenę McKennit, irlandzko-kanadyjską piosenkarkę nagrywającą muzykę świata. Oryginał opowiada o pielgrzymie wędrującym Drogą Św. Jakuba do Santiago de Compostela, który przed wyruszeniem nie wyznał ciężkiego grzechu (noc w domu uciech) spowiednikowi. Na swej drodze spotyka diabła, który porywa jego duszę, lecz w jego obronie stają zastępy niebieskie z Marią Panną na czele. Ostatecznie pielgrzymowi zostaje zwrócone życie, ale za karę traci on hmm... W wersji Loreeny McKennit możemy w całości skupić się na dynamicznej linii melodycznej z mocną wokalizą Loreeny.

Alan Stivell - Son Ar Chistr

Tytuł tej bretońskiej piosenki oznacza Pieśń o cydrze i opowiada, jak nietrudno się domyślić, o narodowym napoju alkoholowym Bretończyków zamieszkujących północno-zachodnie krańce Francji (podpowiedź: tam znajdowała się wioska Asteriksa). Poniższe wykonanie zostało nagrane przez najwybitniejszego twórcę bretońskiej muzyki XX wieku, Alana Stivella, który wskrzesił niemal już wtedy zapomnianą sztukę gry na harfie celtyckiej. Niestety jakość nagrania jest kasetowa (nie znalazłem lepszego), ale i tak ma ono moc i klimat.

Habib Koité - Cigarette Abana, Mali

Habib Koité jest znanym malijskim muzykiem grającym współczesną muzykę. Jego styl muzyczny jest mieszanką miejscowych wpływów, bluesa i flamenco, a śpiewa po angielsku, francusku oraz w języku bambara. Cigarette Abana ("Nigdy więcej cygar") to utwór, dzięki któremu zdobył po raz pierwszy rozgłos i popularność w zachodniej Afryce w 1991 roku. Warto też dodać, że dwa inne jego utwory: I Ka Barra oraz Din Din Wo zostały dołączone jako przykładowe piosenki do systemu Windows Vista.

Tomasz Jędrzejewski

Programista Javy, lider techniczny. W wolnych chwilach podróżuje, realizując od kilku lat projekty długodystansowych wypraw pieszych.

Autor zdjęcia nagłówkowego: Samantha Beddoes, CC-BY-2.0

zobacz inne wpisy w temacie

Przegląd

poprzedni wpis Informatyka w kosmosie następny wpis Polska to stan umysłu

Komentarze (0)

Skomentuj

Od 3 do 40 znaków.

Wymagany, anonimizowany po zatwierdzeniu komentarza.

Odpowiedz na pytanie.

Edycja Podgląd

Od 10 do 8000 znaków.

Wszystkie komentarze są moderowane i muszą być zatwierdzone przed publikacją.

Klikając "Wyślij komentarz" wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych do celów moderacji i publikacji komentarza, zgodnie z polityką prywatności: polityka prywatności