Dziś jest piątek, 5 grudnia 2008 roku (z kalendarza...)

Przeprowadzka na Linuksa

Icon

28.10.2006, 10:02

Arch Linux

Komentarze (6)

Powrót

Postanowiłem ostatecznie zakończyć swą przygodę z systemem Windows i całkowicie przenieść się na Linuksa. Ponieważ eXtreme nie podziela ani mojego zamiłowania tym systemem, wybieram się dzisiaj kupić oddzielny dysk twardy na własne dokumenty i aplikacje. Kiedy za rok kupię sobie własny komputer na studia, po prostu przeniosę go do nowej maszynki i nie będzie trzeba się bawić w żmudne kopiowanie.

Konkretniej rozglądam się za dyskami Western Digital Caviar z nieco wyższej półki. Widziałem je już w akcji na nowym serwerze Lokenu, a niedawno doczytałem nieco dodatkowych informacji. 8 MB cache oraz dodatkowe zabezpieczenia przed utratą danych robią wrażenie :). Będzie też trzeba kontroler Serial ATA dokupić, ponieważ płyta główna w obecnym komputerze nie obsługuje takiego bajeru.

Mam nadzieję, że przeprowadzka nie spowoduje zbytniego obsuwu premiery OPT 1.1.0 oraz że szybko przyzwyczaję się do nowego środowiska. PS - aby była jasność, Linuksa potrafię używać, nawet mam go na obecnym kompie, tylko po prostu nie wykorzystywałem go dotychczas codziennie.

Powrót

Komentarze

Napisał thion w sobotę, 28 października 2006 o 11:28

Mój ojciec też się przeprowadza, ale raczej z innych powodów...

Napisał Bastion w sobotę, 28 października 2006 o 12:23

Osobiście w zbliżonej cenie wolałbym dysk z rodziny Maxtor MaxLine Plus III z SATA II, 16MB i technologią NCQ.

Tak marginesie - jakiej dystrybucji używasz niecodziennie ?

Napisał Zyx w sobotę, 28 października 2006 o 21:58

OK, ostatecznie wybór padł na WD1600YS SATA-II i 16 MB cache. A SATA-II oznacza, iż jest też NCQ.

Ad. dystrybucji - jest to Arch Linux. Świetnie uporządkowana konfiguracja systemu, boski menedżer pakietów (wiele dystrybucji miałem i żadna nie dawała nic lepszego) i oferowanie dokładnie tego, czego potrzebuję :).

Napisał Bastion w sobotę, 28 października 2006 o 22:23

Zyx, tylko że samo SATA-II nie oznacza ze każdy dysk na SATA-II działa z NCQ, SATA-II wspierają jedynie sprzętowo technologię NCQ. A wymieniony przez Ciebie dysk owej cechy nie posiada. Nie mniej ok, MTFB imponujące :)

Arch Linux , całkiem w porządku dystrybucja :)

Napisał radziel w niedzielę, 29 października 2006 o 11:55

Ja posiadam 2x WD2500KS i gratuluję dobrego wyboru :) Jednak tak jak napisał Bastion te dyski NCQ nie posiadają.

Napisał Zyx w niedzielę, 29 października 2006 o 13:09

Jeśli chodzi o WD1600YS - zagraniczne serwisy podają, iż posiada on NCQ. W polskich nie tylko brakuje w nim tego, ale wychodzi, że nie ma w nim także talerzy i głowic, że o zerowym poborze mocy nie wspomnę :). Według WDC, NCQ jest dopiero w dyskach "Western Digital RE2". Zadanie: dojść, kto ma rację :).

Jeśli chodzi o WD2500KS, to nie jest to zupełnie ten sam dysk, co WD1600YS, a nawet bardziej niż "niezupełnie" :).

W każdymn razie, jaki by ten dysk nie był, i tak będzie OK :).

Strona 1 z 1 :: 1

Skomentuj

NickInformacja
E-mailTylko do użytku wewnętrznego.
WWWNie zapomnij o http://
LayoutNapisz tu, czy widzisz dzienny czy nocny layout.
WpisFormatowanie wiki
Internauto, pamiętaj! Wolność to nie samowola - dbaj o kulturę wypowiedzi oraz dyskusji w sieci.

Na Zyxist.com panuje swoboda wyrażania opinii oraz krytyki pod dowolnym adresem. Jedyny warunek: musi być ona kulturalna i rzeczowa. Na chamstwo, prostactwo lub jawne obrażanie kogokolwiek nie ma tu miejsca i takie komentarze są bardzo szybko usuwane. Jeśli zamierzasz polemizować z treścią wpisu, wpierw uważnie ją przeczytaj.

© Tomasz "Zyx" Jędrzejewski 2005 - 2008 | Wykonanych zapytań: 2 | Serwer wirtualny zapewnia